خواص دانه کدوی پوست کاغذی

دانه کدو پوست کاغذی

تاریخچه

کشف اولین گیاهان خانواده کدوئیان به زمان کشف دنیای جدید (جزایر کارائیب) در دسامبر 1492 میلادی کریستوفر کلمب باز می‌گردد.

این نوع کدو برای اولین بار در تغذیه دام‌ها مورد استفاده قرار گرفت. طعم بی‌نظیر و بسیار مطلوب این کدو برای اولین بار توسط یک کارگر اتریشی که در مزرعه مشغول کار بود کشف گردید. نکته جال‌تر برای وی از این گیاه، عدم پوشش سخت در اطراف دانه‌ها بود.

از فوریه سال 1735 به بعد این نوع گیاه کدو در زمره گیاهانی قرار گرفت که دارای ارزش اقتصادی هستند. امروزه این کدو را به‌عنوان کدوی طبی (پوست کاغذی یا دانه برهنه) می‌شناسند. کدوی پوست کغذی بومی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری بوده که از آمریکا به سایر نقاط دنیا گسترش یافته است.

از اوایل قرن بیستم میلادی بود که توجه مجامع علمی دارویی به کدوی پوست کاغذی معطوف و سرانجام تحقیقات بر روی آن شروع شد.

  • مشخصات کدوی طبی یا پوست کاغذی

از نظر گیاه‌شناسی رشد این گیاه نامحدود استو به‌طور همزمان رشد رویشی و رشد زایشی در آن صورت می‌گیرد. ساقه‌ی این گیاه منشعب، توخالی، کرک‌دار، استوانه‌ای شکل و خزنده می‌باشد. طول ساقه نیز در کدوی طبی بر اساس شرایط اقلیمی متفاوت است.

کدوی پوست کاغذی گیاهی ریشه‌دار است که انشعابات فراوانی دارد. برگ‌های این گیاه بزرگ و پنجه‌ای شکل، پهن و به رنگ سبز است. همینطور پوشیده از کرک‌های ریز و خشن می‌باشد.

در کدوی پوست کاغذی گل‌های نر و ماده جدا از هم ولی بر روی یک بوته قرار می‌گیرند. با این تفاوت که گل‌های ماده کوتاه‌تر از گل‌های نر می‌باشند و پس از لقاح تبدیل به میوه کدو می‌شوند.

  • روغن موجود در تخمه کدو پوست کاغذی یا کدو طبی

حدود 35 تا 40 درصد از دانه‌های کدوی پوست کاغذی را روغن تشکیل داده است. روغن دانه‌ی کدوی طبی دارای مواد ارزشمندی همچون اسید‌های چرب، ویتامین‌های A، E، کارلنوئیدها و توکوفرول‌ها است.

روغن دانه کدوی پوست کاغذی یکی از ارزشمندترین روغن‌های خوراکی گیاهی است و در کشورهای اروپایی همراه با سالاد مصرف می‌شود.

از روغن این گیاه در طب سنتی برخی کشورها به‌عنوان داروی کرم کش و دافع کرم استفاده می‌شود.

  • طب نوین و کدوی پوست کاغذی

در طب نوین از روغن دانه‌ی کدو جهت درمان تورم و هایپرتروفی خوش‌خیم، غذه پروستات در مردان، مشکلات لرزش مجاری ادراری، ایجاد تعادل هورمونی در خانم‌ها، تنظیم فعالیت‌های گوارشی و پیشگیری از تجزیه ویتامین A تهیه و توصیه می‌شود.

نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین

پیام بگذارید

گفتگو از طریق whatsapp
ارسال کنید تا به Whatsapp متصل شوید